Aktualności

Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
21-03-2004

Trądzik.
Panie doktorze Pala, może poradziłby mi Pan co zrobić z moją cerą, która popsuła mi się w trakcie żywienia optymalnego. Optymalnie żywię się od 7 miesięcy. Przed około 4 miesiącami zaczęły mi wyskakiwać krosty na skroniach i czole. Mam 27 lat, 176 cm wzrostu.
Jem: B – od 35g do 50g, T ok. 100g, W 70 – 80g.
    Na początku diety i przed pojawiały mi się wypryski, jednakże było ich mniej. Jest to dla mnie duży dyskomfort. Nie wiem jak sobie z tym poradzić.
Bardzo proszę o kontakt wskazówkę.
                                           SebastianOdpowiedź

 Krosty, o których Pan pisze to najprawdopodobniej zaskórniki występujące w trądziku, choć możliwe też, że chodzi o figówkę, ta jednak dotyczy zwykle skóry brody. Zaskórniki powstają w skutek wzmożonego wydzielania łoju i jednoczesnego zatkania ujścia mieszka włosowego z powodu nadmiernego rogowacenia. Dochodzi wtedy do gromadzenia w obrębie mieszka wydzieliny związanego z nim gruczołu łojowego. Zewnętrzną przyczyną trądziku może być przyjmowanie leków sterydowych lub praca w środowisku zapylonym  (tzw. trądzik wywołany), co też trzeba wziąć pod uwagę. Ze zwiększonym wydzielaniem łoju mamy do czynienia  w okresie dojrzewania i zależy to też od sposobu odżywiania. Generalna zasada jest taka, że produkcja tłuszczu w organizmie wzrosta przy zwiększonej podaży węglowodanów i spada jeżeli zjada się dużo tłuszczów. Dlatego trądzik jest znacznie bardziej nasilony u wegetarian i osób stroniących od mięsa, na żywieniu optymalnym cofa się zazwyczaj w ciągu kilku tygodni. Żywienie optymalne powoduje najlepsze odżywianie tkanek i narządów co przyczynia się szybko do uregulowania ich funkcji. Dotyczy to również skóry, która oprócz wody składa się głównie z tłuszczu i białka. Wbrew pozorom skóra należy jednak do narządów słabiej ukrwionych i dlatego jej odżywianie ulega poprawie w dalszej kolejności. Dla młodej aktywnej osoby o wzroście 175 cm zapotrzebowanie na tłuszcz wynosi 150-250g na dobę i jeśli się go nie dostarczy tyle ile potrzeba to w pierwszej kolejności  odżywione zostaną tkanki dobrze ukrwione, a w skórze będzie musiała zachodzić jego synteza. W Pana przypadku należy więc zjadać więcej tłuszczu, spadnie natomiast zapotrzebowanie na węglowodany – wystarczy ich ok. 60g na dobę. Zapotrzebowanie na białko będzie u Pana również nieco wyższe –35g to stanowczo zbyt mało, jego ilość powinna oscylować wokół 50g, a jeżeli uprawia się sport to nawet więcej.
 Po korekcie diety trądzik powinien ustąpić bardzo szybko.

   Dobrze by było gdyby zmiany skórne obejrzał lekarz w celu wykluczenia wspomnianej figówki. Jest to tzw. przewlekłe zapalenie mieszków włosowych wywołane przez bakterie gronkowcowe. Co prawda na żywieniu optymalnym odporność bardzo wzrasta jednak gronkowce są bakteriami wyjątkowo mało wrażliwymi i w organizmie mogą istnieć ogniska, z których okresowo następują wywiewy. Jeżeli stwierdzi się chorobę bakteryjną można oczywiście wdrożyć leczenie antybiotykami, choć na efekty nie ma raczej co liczyć. Skuteczna staje się wtedy autoszczepionka zrobiona na bazie konkretnych drobnoustrojów. Wśród chorób skóry istnieje jeszcze kilka innych jednostek mogących dawać podobne objawy, dlatego warto – jeśli istnieje taka możliwość, udać się do Arkadii, w niektórych przypadkach korzystne efekty daje zastosowanie prądów selektywnych.

                                                                  Z poważaniem
                                                         lek. med. Przemysław Pala   

źr.inf. CŻO Jastrzębia Góra
[Wstecz]


Aktualności
Zapowiedzi
Dr Kwaśniewski
Żywienie Optymalne
Dieta Optymalna
Artykuły do publikacji
Artykuły opublikowane
Prasa
Kuchnia Optymalna
Prezentacja żywności optymalnej
Książki
Uroczystość w Chełmie.
wicej » 
Copyright © 2004-2015 Jan Kwaśniewski & Tomasz Kwaśniewski